Ja pēc mazgāšanas programmas beigām uz glāzēm, galda piederumiem un traukiem ir redzami balti, pelēki vai dzelteni nosēdumi, tas var liecināt par augstu ūdens cietības pakāpi. Bet kādā gadījumā ūdens ir faktiski dēvējams par cietu ūdeni?
Ūdens cietības pakāpi nosaka ūdenī izšķīdušā kalcija un magnija jonu daudzums. Jo vairāk izšķīdušu sārmzemju metālisko sāļu satur ūdens, jo augstāka ir tā cietības pakāpe. Bieži vien to jau var redzēt ar neapbruņotu aci. Minerālvielas, kas ir svarīgas organismam un arī labi garšo, parādās kā nepievilcīgi kaļķakmens nosēdumi uz piederumiem vai sadzīves tehnikā, piemēram, tējkannās un kafijas automātos. Ilgtermiņā kaļķakmens nogulsnes var pat pasliktināt sadzīves tehnikas, piemēram, trauku mazgājamās mašīnas, darbību. Ir pieejami daži noderīgi padomi trauku mazgāšanai mašīnā ar cietu ūdeni (Kā aizsargāt glāzes pret kaļķakmeni trauku mazgājamajā mašīnā (somat.lv)). Tomēr, lai nodrošinātu, ka mašīna darbojas pēc iespējas ilgāk, svarīga ir tās regulāra atkaļķošana. Turklāt cietu ūdeni var mīkstināt ar dažiem palīglīdzekļiem.
Nav vienas atbildes uz jautājumu, vai ciets ūdens ir labs vai slikts. Tas vienmēr ir atkarīgs no tā, kādam nolūkam ūdens tiek izmantots. Ja īsti nezinat, vai no Jūsu ūdensvada nāk ciets vai mīksts ūdens, varat pajautāt vietējam ūdens apsaimniekotājam. Ūdens cietības noteikšanai piemērotas ir arī tirdzniecībā pieejamās testa strēmeles, kas ir ļoti viegli lietojamas. Mīksta ūdens cietība tiek definēta kā vērtība no 0 līdz 8,4 °dH (vācu ūdens cietības mērvienība). Vidēja ūdens cietība ir no 8,4 līdz 14 °dH. Cieta ūdens vērtība ir virs 14 °dH.
Ciets ūdens tā augstā minerālvielu satura dēļ tiek uzskatīts par ļoti veselīgu dzeramo ūdeni, bet sadzīves tehnikai labāks ir mīksts ūdens. Par laimi, ūdens cietību var efektīvi samazināt, izvēloties pareizo trauku mazgāšanas līdzekli vai speciālo sāli. Ciets ūdens atstāj kaļķakmens nosēdumus trauku mazgājamajās mašīnās un citās sadzīves tehnikas ierīcēs. Tāpēc tās ir jāatkaļķo biežāk, lai novērstu funkcionālos ierobežojumus un kaļķakmens radītos bojājumus. Šim nolūkam ir piemēroti vairāki dabiski mājsaimniecības līdzekļi, piemēram, etiķa esence, citronskābe un nātrija bikarbonāts, kā arī intensīvie trauku mašīnas tīrīšanas līdzekļi (Somat | Intensive Machine Cleaner) un individuāli dozēts trauku mazgāšanas sāls.
Trauku mazgāšanas līdzeklis, kas piemērots reģionā raksturīgajai ūdens cietībai, parasti jau satur neitralizējošu sastāvdaļu. Trauku mazgājamo mašīnu tabletes, piemēram, Somat Excellence (Somat Excellence 4in1 : augstākās klases daudzfunkcionālās kapsulas izcilai tīrībai un mirdzumam), ir piemērotas ūdenim ar cietību līdz 21 °dH. Ja ūdens cietības pakāpe jūsu ūdensvadā ir augstāka, ieteicams pievienot speciālo sāli, ko var dozēt. Ir pieejami arī dažādi atkaļķošanai produkti, kurus varat izmantot atsevišķā mazgāšanas ciklā vai — ūdens un enerģijas taupīšanas nolūkā — tieši trauku mazgāšanas laikā.
Sazinieties ar vietējo ūdens apsaimniekotāju vai pašvaldības iestādi, lai saņemtu informāciju par ūdens cietības pakāpi Jūsu reģionā. Cietības pakāpi varat arī noteikt, izmantojot tirdzniecībā pieejamo testa strēmeli.
Kaut arī ciets ūdens ir lieliski piemērots dzeršanai, trauku mazgājamajā mašīnā vajadzētu izmantot tabletes, kapsulas vai papildu produktus, piemēram, Somat Salt (Somat | Salt) kas samazina ūdens cietību.
Regulāri, vēlams reizi mēnesī, atkaļķojiet sadzīves tehniku, kurā tiek izmantots ūdens. Tas ir viegls un ilgtspējīgs veids, kā līdz minimumam samazināt kaļķakmens nosēdumus un to radītos funkcionālos ierobežojumus un bojājumus.